دوربین پلاک خوان هایک ویژن چیست؟

سیستم ‌های تشخیص پلاک خودرو چگونه کار می ‌کنند؟

شاید راننده‌ ی معمولی یک خودرو نداند، اما فناوری تشخیص پلاک خودرو (LPR) امروزه بیش از هر زمان دیگری رایج شده و با پیشرفت ‌های فناوری، تبدیل به راه حلی  به صرفه و قدرتمند برای سیستم‌ های کنترل دسترسی و فرآیندهای پلیسی شده است.

باب مسنیک، مدیرعامل یکی از شرکت ‌های تولیدکننده ‌ی سیستم‌ های پلاک‌ خوان در مقاله ‌ای آورده، مؤلفه‌ های اصلی که در سیستم پلاک ‌خوان مورد استفاده قرار می ‌گیرد، نرم افزار آنالیز تصویر است. این نرم افزار تصاویر را به کاراکترهای کامپیوتری و به یک تصویر خوب تبدیل می کند.

اولین بخش راهکار پلاک ‌خوان، خودِ دوربین IP است. دوربین مورد استفاده برای این امر باید بتواند تصاویری با کیفیت عالی ایجاد نماید، چرا که کارکرد درست نرم افزارهای آنالیز تصویر، تا حد زیادی به این امر بستگی دارد. رزولوشن این سیستم‌ ها باید بدون توجه به شرایط نوری روز یا شب در سطح خوبی باشد.

عوامل موثر در دوربینهای پلاک خوان خودرو:

اگر نور استاندارد موجود نباشد، نور IR را می ‌توان به سیستم ها اضافه کرد. این نور می ‌تواند هم به صورت مجزا باشد و هم داخل دوربین‌ها به صورت نورافکن ‌هایی نصب شده باشد. بسیاری از پلاک‌ های خودروها نوعی رنگ قابل انعکاس دارند که هنگام نورپردازی IR امکان مشاهده‌ ی آنها بیشتر می ‌شود. دوربین ‌ها باید از فناوری WDR نیز پشتیبانی کنند، تا در شرایط نوری شدید بتوانند به خوبی عمل نمایند.

سرعت خودرو نیز عامل بسیار مهمی در گرفتن تصاویری با کیفیت بالا است. هر قدر که سرعت بالاتر برود، گرفتن و پردازش تصویر پلاک سخت ‌تر می‌ گردد.  در اینجاست که نرخ فریم ریت و سرعت دیافراگم دوربین اهمیت میابدد. نحوه ‌ی قرارگیریِ دوربین نیز مهم است.

نقش رزولوشن دوربین در این میان، کاملاً مشخص است. هر قدر که رزولوشن دوربین بیشتر و بالاتر باشد، شانس گرفتنِ کاراکترهای پلاک خودرو بیشتر می‌ شود. برای این که این امر ساده ‌تر شود، بسیاری از سیستم‌ های پلاک ‌خوان نرخ رزولوشن را برای کارکرد سیستم خود تعریف می‌ کنند و معمولاً این امر با پیکسل ‌های سطح پلاک خودرو و پیکسل‌ های هر کاراکتر مشخص می ‌گردد.

لنز مورد استفاده برای سیستم‌ های پلاک‌خوان نیز اهمیت بسیاری دارد. لنز، میزان فاصله از خودرو ونحوه نصب دوربین پلاک خوان توسط نصب‌کنندگان جهت ایجاد زاویه دید مناسب باید مورد توجه باشد.

جهت مشاوره و انتخاب دوربین پلاک خوان مناسب هایک ویژن با کارشناسان هایک ویژن در ارتباط باشید

 

ارسال دیدگاه

18 − چهارده =