Day & Night در دوربین مداربسته چیست؟

Day & Night در دوربین مداربسته چیست؟

Day & Night به قابلیتهایی در دوربین مداربسته گفته می شود که جهت ایجاد تصویر بهتر در ساعات روز و شب کاربرد دارد.

قابلیتهای Day & Night در دوربین مدار بسته کدامند؟

  • دید درشب مادون قرمز :

    مهم ترین قابلیت دوربین مدار بسته در رابطه با day & night  دید در شب Infrared یا مادون قرمز است. دید در شب مادون قرمز کمک می کند دوربین در طول شب و در محیط های با تاریکی مطلق یا همان صفر لوکس هم به گرفتن تصویر ادامه دهد. از آنجا که در طول روز دوربین نور کافی برای گرفتن تصویر را دارد، پرژکتور مادون قرمز دوربین خاموش میباشد. با کاهش نور محیط از سطح استاندارد حسگر نور دوربین فرمان روشن شدن LEDهای مادون قرمز دوربین را می دهد.

  • فیلتر مادون قرمز:

    فیلتر Infrared یا مادون قرمز نوعی فیلتر نوری است که از عبور نور مادون قرمز جلوگیری می کند. در دوربین های مداربسته معمولا چیپ تصویر را نحوی می سازند که حساسیت خوبی به نور Infrared داشته باشد، از این طریق در طول شب و با فعال شدن چراغ های Infrared دوربین تصویر خوبی ایجاد کند. این موضوع البته مشکلاتی را در طول روز ایجاد می کند. از آنجا که در طول روز هم نور مادون قرمز زیادی در محیط وجود دارد دوربین با جذب آن، دچار اختلال در رنگ می شود. برای رفع این مشکل در طول روز از یک فیلتر مادون قرمز  بر روی لنز دوربین استفاده می شود. با رسیدن شب، سنسور نور به طور همزمان فیلتر مادون قرمز را برداشته و چراغ های مادون قرمز را روشن می کند.

  • سیاه و سفید شدن تصویر:

    نور مادون قرمز فاقد رنگ است (در واقع بازه رنگ هایی مرئی را نشان نمی دهد) پس در صورتی که دوربین با روشن شدن چراغ های مادون قرمز همچنان سعی کند تصاویر رنگی بسازد، تصویر اصلا رنگ مناسبی نخواهد داشت. از طرف دیگر دوربین ها معمولا دارای نویز کمتری در تصویر سیاه و سفید می باشند، پس با سیاه و سفید شدن تصویر میزان نویز تصویر هم (که به علت تقویت الکترونیکی یا AGC ایجاد شده) کاهش می یابد.

دوربین مدار بسته هایک ویژن از کدام یک از  قابلیت های فوق در عملکرد Day & Night بهره می برد؟

بیشتر دوربین های هایک ویژن از هر سه قابلیت فوق به صورت همزمان استفاده می کنند. دوربین های پیشرفته تر هایک ویژن تدابیر پیشرفته تری هم برای مبارزه با کاهش کیفیت تصویر در طول تاریکی دارند.

ارسال دیدگاه

5 × 1 =